АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫКLANG
Київ: 16°C
Харків: 13°C
Дніпро: 14°C
Одеса: 19°C
Чернігів: 15°C
Суми: 13°C
Львів: 16°C
Ужгород: 17°C
Луцьк: 17°C
Рівне: 16°C

Контрабанда з грифом «шрот»: через Чернівецьку митницю вивозять сою на мільйони, уникаючи мит і податків

Читать на русскомRead in English
Контрабанда з грифом «шрот»: через Чернівецьку митницю вивозять сою на мільйони, уникаючи мит і податків
Контрабанда з грифом «шрот»: через Чернівецьку митницю вивозять сою на мільйони, уникаючи мит і податків

Повертаємося до контрабанди зерна через Чернівецьку митницю.

Наївні румуни, затримавши в березні 32 вагони української сої, яка їхала під виглядом шроту, навіть не знали, що випадково зачепили одну з найбільших схем вивозу зерна повз сплату податків та виведення коштів з України.

Нагадаю, в чому суть схеми, доповнивши її новими деталями та фігурантами. Підміняти документи сої на соєвий шрот - дуже прибуткова тема. Якщо ти експортуєш сою, то маєш платити 14% експортного мита. У випадку з 32 вагонами це було б 75 000 $. При цьому ставка експортного мита на соєвий шрот - 0%.

Прискіпливий читач одразу згадає про постанову Кабміну від 29.10.2024 про експортне забезпечення, коли експорт аграрних культур можливий лише за наявності зареєстрованих податкових накладних. Як же можливо вивезти зерно під виглядом шроту, якщо на нього мають бути зареєстровані податкові накладні?

А дуже легко, адже уряд, дивним чином, виключив шрот із переліку товарів, до яких запроваджується режим експортного забезпечення. Його можна везти з України в Європу не лише без сплати експортного мита, а ще й без документів походження.

Усвідомили рівень схематозу?

Коли ти везеш зерно, з якого платиш 14% мита, то маєш показати його походження та податкові накладні. А коли ти під це зерно підкладаєш фіктивні документи на шрот - то не лише уникаєш сплати мита, а ще й виходиш з-під системи контролю походження товару у вигляді наявності зареєстрованих п/н.

Тепер стає зрозуміло, чому, коли в грудні 2024 запрацювала система такого експортного забезпечення, рівень експорту зерна почав різко падати, а експорт соєвого шроту - рости.

Але називати це схемою - неправильно. Це повноцінна «програма» для обмеженого кола своїх, які замкнули на собі аграрний експорт через ліві компанії.

На прикладі цих 32 вагонів ви зараз побачите, як усе побудовано.

04.03.2025 на МВО №1 МП «Чернівці» Чернівецької митниці було подано митну декларацію №25UA408020007746U0. Відправником значилася ТОВ «Платинум Логістик» (ЄДРПОУ 42746930), одержувачем - румунська GLOBAL GRAIN LOGISTICS, а власником вантажу - ТОВ «Лаптер Груп» (ЄДРПОУ 45506766).

У чернівецьких митників не виникло жодних питань, адже згідно з постановою уряду, соєвий шрот не підпадає під контроль експортного забезпечення.

Система АСАУР (яка має шукати ризики в подібних ситуаціях) тут теж чомусь не спрацювала.

А мала спрацювати на 100%, адже коли ти везеш товар за ставкою мита 0% та ще й без необхідності мати документальне підтвердження походження цього товару — це точно «РИЗИК».
Але митниця просто випустила сою з України.

Не викликав ні в кого сумнівів і власник вантажу - компанія-одноденка ТОВ «Лаптер Груп» (45506766), зареєстрований день у день з прийняттям урядом постанови про експортне забезпечення, зі статутним фондом у 12 000 грн. Тупо «фейк», створений саме під нелегальний експорт.

Цікавою виявляється компанія-експортер - ТОВ «Платинум Логістик» (ЄДРПОУ 42746930). Вона вже не випадковий «пасажир», а частина схеми. Одразу після скандалу, 1 квітня, вона змінила назву на ТОВ «ЮДК». Її власниками є цікаві особи - Ігор Кізима та В’ячеслав Жуков, які є власниками багатьох інших компаній, що займаються схожою діяльністю. Наприклад: ТОВ «Міжнародна Сервісна Зона Порубне», ТОВ «Сучасні логістичні рішення» та інші. Там цікаве павутиння.

Схематично діяльність цієї групи виглядає так:
- Посередник їздить по полях та скуповує у фермерів за кеш зерно за демпінговими цінами.
- Далі зерно везуть у Чернівці, де продають його вже «операторам схеми» - теж за готівку.
- ТОВ «Платинум Логістик» забезпечує перевалку зерна у вагони та наймає перевізника.
- Паралельно куратори схеми формують пакет фіктивних документів від одноденки типу «Лаптер Груп».

Типу це вже не зерно, а шрот.

Митниця каже «плюс».

Далі вагони їдуть на одне з переробних підприємств Європи, яке розраховується з кураторами схеми за зерно валютою - в офшорній юрисдикції. Жодного долара за це зерно в Україну не повертається, мито з нього ніхто не сплачує, а всі прибутки залишаються в офшорах.

Перевірте по базах ці фірми - прозрієте.

Важливе уточнення

Я трохи помилився в тезі щодо експортного мита на сою 14%. Експортного мита на сою немає.
Малося на увазі - обов’язкова авансова сплата експортного гарантійного забезпечення у розмірі 14% ПДВ.

Простими словами: коли ти експортуєш сою чи інше зерно, ти вносиш ці 14% на рахунок податкової як заставу - гарантію повернення валютного виторгу в країну. Коли валюта за твоїм контрактом заходить в Україну, ці кошти тобі зараховуються. Ти - чесний експортер.

Але якщо ти «схемник», не плануєш повертати валюту в Україну та «кидаєш» усіх - ці гроші з рахунків податкової йдуть в бюджеті. Це твої прямі втрати.

Сенс документальної підміни зерна на шрот полягає в тому, що під час експорту соєвого шроту таке «експортне гарантійне забезпечення» не сплачується. Просто береш - і вивозиш.

Саме тому ті, хто вивозить зерно з країни без повернення валюти, підміняють документи на шрот.

І додатково - відсутність контролю за зареєстрованими податковими накладними, про що я вже писав раніше.


Теги: ТОВ ЮДКЖуков В’ячеславКизим ИгорьТОВ Сучасні логістичні рішенняТОВ Міжнародна Сервісна Зона ПорубнеТОВ Лаптер ГрупГосударственная таможенная служба (ГТС)ДМСухилення від сплати податківуклонения от уплаты налоговЧерновицкая таможняЧернівецька митницяЗерноКонтрабандаТОВ Платинум Логістик

Автор статті:
Євген Плінський
Всі статті автора

Дата і час 05 червня 2025 г., 15:01     Переглядів Переглядів: 2495
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus

’‚Ћђ€ §‘’Ћђ§ћ з Ђ‡Ћ‚ЋЊ

loading...
Загрузка...

Наші опитування

Чим завершиться спроба Трампа зупинити війну?







Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
3.544772